Tartalomjegyzék
A kókusz jótékony hatása évszázadok óta ismert, a Dél-Kelet Ázsiai szigetvilágban fontos alapanyag, mely nemcsak élelmezési célt szolgál. Ugyanis a kókuszpálma szinte minden részét felhasználják, így az egyik leghasznosabb kultúrnövény a világon. Különleges tulajdonsága, hogy a kókuszdió zsírtartalma az epével és a hasnyálmirigy váladékkal együtt egy igen finom emulziót hoz létre, amely segíti az emésztést és az ételek felszívódását.
Érdekesség: a kókuszdió zsírtartalma a szárított mandula 60%-nál is magasabb!
Hazánkban a friss gyümölcs viszonylag ritkának számít, nem találkozunk vele nap mint nap a piacok, bevásárlóközpontok polcain. Ha mégis hozzájutunk, érdemes mindig friss gyümölcsöt választani. Ilyenkor figyeljünk rá, hogy ép héjú és viszonylag nehéz súlyú termést válasszunk.
A kókusz tárolása hetekig nem okoz problémát még szobahőmérsékleten sem, ha van benne kókuszvíz. Ugyanis az tartja frissen a gyümölcshúst. Azonban, ha érezhetően túl sok víz van benne, akkor az a kókuszdió még éretlen.
A kókusz vitamin- és ásványi anyag tartalma
A kókusz húsa nemcsak finom, de nagyon tápláló is, vitamin- és ásványi anyag tartalma igen jelentős. Megtalálható benne a négyféle B-vitamin, de C- és E- vitamin is. Ásványi anyagok közül jelentős a benne található kálium, kalcium, magnézium, valamint hasznos elektrolitok. Az E-vitamin antioxidáns, a C-vitamin segít az immunrendszer erősítésében. De rostban is nagyon gazdag.
A kókusz hatása – pozitív
A benne található E-vitaminnak köszönhetően antioxidáns, sejtvédő és a C-vitamin tartalmánál fogva az immunerősítésben is segítség. Az öregedési folyamatokat is lassítja.
Magas rost tartalma segítség az éhségérzet csökkenésénél és az anyagcsere megfelelő működésénél egyaránt. A foszfor, a magnézium és a B6-vitamin együttes hatásának köszönhetően pedig jótékony az idegrendszerre is, így a stresszoldásban is hatékony segítség lehet.
További jótékony hatásai:
- vizelethajtó
- energiapótló
- segíti az emésztést
- hashajtó
- nyugtató
Gyógyászati javallatok:
- tápanyaghiány
- csökkent vizeletkiválasztás
- székrekedés
- fejlődésben lévő szervezet
Kókusz hatása – negatív
A számos jótékony tulajdonsága mellett érdemes a mellékhatásairól is szót ejteni.
Ugyanis:
- allergizálhat: a kókuszolaj, ritkán, de arra érzékenyeknél allergiát okozhat
- kalóriaszegény diétában kerülni kell: mivel igen nagy arányban tartalmaz telített zsírokat, ezért a kókuszdióból előállított olaj nem ajánlott azoknak, akiknek magas a koleszterinszintjük
Érdemes arra is figyelemmel lenni, hogy húsa könnyen megavasodik, ezért csak frissen vagy szárítva fogyasztható.
Ideális fogyasztási módjai:
- kókuszital
- friss vagy szárított gyümölcshús
- kókuszliszt
- kókuszolaj
- házi édességek készítéséhez
A kókusztejszínből készíthető kókusztej hatékony segítség a csontok és fogak erősítésében, ugyanis rendkívül magas a kalciumtartalma. Így nemcsak kismamák, de változókorban lévő nők étrendjének is remek kiegészítője lehet. Ráadásul a laktózérzékenységben szenvedők is fogyaszthatják.
https://hu.wikipedia.org/wiki/K%C3%B3kuszp%C3%A1lma
Vissza a kategória cikkeihez