Tartalomjegyzék
A kókuszreszelék a hazánkban legismertebb feldolgozási formája a nagyon egészséges, friss kókusznak. Számos nagyon egyszerűen, gyorsan – akár sütés nélkül – elkészíthető desszert, sütemény, keksz kedvelt alapanyaga. De keverhetjük kásákhoz, müzlikbe egyaránt. Mivel számos sütés nélküli desszert ízesítésére is használjuk, egész évben keresett. Szinte nincs olyan háztartás, ahol ne lenne megtalálható. Az Adventi és karácsonyi időszakban pedig kifejezetten nagy népszerűségnek örvend, akárcsak a gesztenye. Mindkettő kedvelt sütemény alapanyag ebben az időszakban is. A nagyon népszerű hagyományosan mákos és diós bejgli mellett már a gesztenyés és kókuszos bejgli variációk is megjelentek számos család karácsonyi vendégváró asztalán a finomabbnál-finomabb sütemények között.
A kókuszreszelék kalória tartalma
A kókuszreszelék – akárcsak maga a kókuszdió – magas kalória tartalommal bír. 10 dkg közel 700 kalóriát tartalmaz. Összehasonlításképpen egy normál méretű alma kb. 50, egy közepes méretű körte kb. 100 kalóriát tartalmaz.
10 dkg kókuszreszelék:
- 699 kcal
- 6,6 fehérje
- 52 g zsír (ebből telített 49 g)
- 38 g szénhidrát (ebből cukor 5,4 g)
A kókuszreszelék hatása
A kókuszreszelék – akárcsak maga a kókuszdió – vitaminokban, ásványi anyagokban és rostokban gazdag. Megtalálható benne többféle B-vitamin, de C- és E-vitamint, magnéziumot, kalciumot, foszfort, káliumot, cinket és vasat is tartalmaz.
Kalciumtartalma miatt hatékony szerepet tölt be:
- a csontok szilárdságának, egészségének megőrzésében
- az idegek, izmok megfelelő működésében
- de a véralvadásban is
Mivel pedig a kalcium felszívódásához szükséges D-vitamin is megtalálható benne, így a kismamák, gyerekek, valamint a csontritkulásban szenvedők számára is ajánlott fogyasztása.
De a magas vérnyomás kezelésében is jótékony hatással van. Immunerősítő, vírus-, gomba- és baktériumellenes hatásokkal is rendelkezik.
Káliumtartalma hozzájárul:
- a megfelelő izomműködéshez
- a görcsök megelőzéséhez
- a krónikus fáradtság tüneteinek enyhítéséhez
- a pajzsmirigy egészséges működéséhez
Kókuszreszelék készítése
A kókuszreszeléket a kókuszdió fehér húsából nyerik. Először eltávolítják a külső kemény héjat, majd a belső vékony barna héj részt is. Ezután vízzel megtisztítják a gyümölcshúst. Majd sterilizálják 100 °C-on, ezt követően pedig aprítják és 90 °C-on szárítják. Ezt követően hűtik, majd csomagolják.
Bár a kókusz gluténmentes a kókuszreszelék – főleg a csomagolás kapcsán – tartalmazhat glutént, de tojást, mogyorót, szezámmagot és dióféléket is. Így aki ezek bármelyikére érzékeny, annak ezt figyelembe kell vennie.
Kókuszreszelék eltarthatósága
Érdemes száraz, hűvös helyen tartani és a felbontás után a csomagoláson megadott időpontig felhasználni. Akkor sincs baj, ha néhány nappal, héttel utána kerül felhasználásra, hiszen attól még fogyasztható marad, a minőségében történhet változás. Jellemzően az illatát és az aromáját veszti el. Viszont mivel magas a zsírtartalma, így meg is avasodhat. Ha már elszíneződött és nem jó az íze, akkor semmi esetre se használjuk fel.
Vásárlása
A kókuszreszelék – szemben például a kókuszliszttel, mely főleg a bioboltokban, vagy nagyobb bevásárlóközpontok kínálatában található meg – minden élelmiszerüzletben kapható. Többféle –jellemzően 100, 200, 250 grammos – kiszerelésben.
https://hu.wikipedia.org/wiki/K%C3%B3kuszp%C3%A1lma